Pojištění při cestách do cizích zemí je velice důležité a rozhodně se vyplatí. Vyhneme se tak zbytečným platbám statisíců až milionů korun v případě, že se stane cokoliv nepředvídatelného a nepříjemného.

Požadavky na pojištění do zahraničí jsou také velmi rozdílné a individuální. Záleží samozřejmě na účelu cesty, aktivitách které chceme podnikat a naší náročnosti a v neposlední řadě i na tom, do jaké země chceme vycestovat.

Základní pravidla při výběru

  • Měli bychom vědět, zda cestujeme do Evropy či mimo ni. Pokud si nejsme jisti, kam nás „vítr zavane“ měla by zvítězit varianta SVĚT. Lze vybrat i levnější variantu pojištění na cesty po Evropě a to pouze pro členské státy EU (tady pozor na absenci asistenční služby a spoluúčasti pojištěného).
  • Pečlivé zvážení, zda stačí základní krytí nebo je potřeba rozšířené (zda stačí limit plnění například do 3 milionů nebo třeba raději do 18 milionů).
  • Pokud v zahraničí hodláme sportovat, měla by být pojistka rozšířena i na sportovní aktivity. Připojištění rizikových sportu bude potřebovat každý, kdo se chce třeba potápět, nebo řídit loď, ale na plážový volejbal s rodinou se vztahuje základní pojištění. Pozor i na nepojistitelné sporty, jejichž seznam má každá pojišťovna. Každá ale třeba trochu jiný. Nicméně pojištění tohoto druhu je velmi finančně nákladné.
  • Pojištění do zahraniční by mělo zahrnovat i pojistku odpovědnosti za škodu třetí osobě. Stačí totiž jen chvilka nepozornosti a až miliónová náhrada škody či platba léčebných výloh nám zkazí nejen dovolenou, ale i zbytek života.
  • Pokud víme, že budeme cestovat častěji, vícekrát v roce, dá se uvažovat o tzv. abonentním pojištění. To je nejčastěji na rok a nejsou omezeny počty výjezdů, ale pouze délky jednotlivých cest. Každá pojišťovna řeší individuálně (např. 1 cesta max. 45 dní, 3 měsíce a podobně).
  • Připojištění zavazadel – pokud jsou většího objemu, rozhodně se vyplatí. Nicméně pozor na výluky v tomto pojištění. Důležité je, aby zahrnovalo například i elektroniku a další cenné věci. Ne všechny pojišťovny to tak mají.
  • Pokud se jedná o zahraniční pracovní cestu, mělo by pojištění pokrývat i tuto skutečnost.
  • Asistenční služba a její jasné podmínky by měli být také jedním z kritérií při výběru pojištění do zahraniční.
  • Některé pojišťovny nabízejí krátkodobé pojištění domácnosti po dobu vaší dovolené či jiné benefity jako je pojištění dětí zdarma či s výraznou slevou.
  • Každá pojišťovna má svá pravidla, výluky, všeobecné podmínky a další individuality. Je proto zapotřebí se na vše důkladně informovat tak, aby vybrané pojištění opravdu posloužilo svému účelu a bylo v něm zahrnuto vše, co je pro danou situaci nezbytné.

1 reakce na “Jak vybrat cestovní pojištění?

Přidat komentář

vyžadováno

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>