Při každé cestě do zahraniční by měl mít turista sjednané příslušné pojištění. Chrání tím sebe, svoje blízké i širší okolí. Základní pojištění plus připojištění odpovědnosti za škodu by mělo být asi povinností každého, kdo se rozhodne vycestovat. To další už záleží na tom, jaké konkrétní aktivity máme v plánu a jak hodně bude naše chování riskantní.

Pokud plánujete procházky po vyznačených stezkách a trasách nebo dokonce i vícedenní trekking přístupným terénem, stačí opravdu základ. V případě že míříte výš a do obtížnějšího terénu, měli byste uvažovat o připojištění.

Rozdělení turistiky z hlediska pojištění

  • Trekking, vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní, nordic walking – tyto druhy bývají řazené do základní sazby pojištění u většiny pojišťoven. Znamená to tedy, že si kvůli nim nemusíte zřizovat připojištění a platit peníze navíc.
  • Vysokohorská turistika od 3000 metrů na mořem do 5000 metrů nad mořem – ta už je řazena do takzvaných rizikových sportů a je potřeba se připojistit.
  • Vysokohorská turistika nad 5000 metrů – nepojistitelný sport – tak jsou nazývány sporty, na které se pojistit nelze, nebo lze jen velmi těžko a velmi draze. Každá pojišťovna má výčet těchto sportů trochu jiný a může se stát, že u některé si vysokohorskou turistiku přeci jen pojistíte, nicméně vaše peněženka zapláče. Na druhou stranu pokud se zraníte někde na ledovci ve výšce před 5000 m. n. m. a pojištění nebudete, budete do konce života splácet miliony za záchrannou akci.

Při praktikování té „vyšší“ vysokohorské turistiky se navíc asi vyplatí i takové pojištění, které zahrnuje transport zpět do vlasti v případě úrazu, ale i úmrtí. Možná to zní morbidně a možná si mnozí klepou na čelo, ale zase tak scestné to není. Při takovém extrémním sportu se může stát ledacos a dobrá pojistka usnadní život nám a našim blízkým v případě nepříjemné i tragické události.

Přidat komentář

vyžadováno

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>